Buradasınız: Anasayfa / Hayvanlar / Kelebeklerin Kanatlarındaki Mucize Kabiliyet
Kelebeklerin Kanatlarındaki Mucize Kabiliyet

Kelebeklerin Kanatlarındaki Mucize Kabiliyet

Kelebekleri genelde güzel renkleri ve kısa ömürleri ile tanısak da, kelebeklerin fark edemediğimiz çok önemli özellikleri bulunmaktadır.

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, kelebekler canlılar içerisinde en aktif kanat yapısına sahip. Kelebekler kanatlarının benzersiz yapısı sayesinde hava ile özel bir ilişki içerisine girmektedir. Amerikalı bir araştırmacı, kelebeklerin uçuş şekilleri ve hareket mekanizmalarını incelemek için, özel bir tünel ile kelebeklere farklı renklerde dumanlar göndermiştir. Bu uygulama neticesinde kelebeğin, uçuş sırasında hiçbir bir ivme ve enerji kaybı yaşamadan kanatlarının özel yapısı sayesinde sorunsuz olarak uçuşunu devam ettirdiği gözlemlenmiştir.

Araştırmanın devamında, kelebeklerin hava akımlarında meydana gelen değişimlerde bile hiç zorlanmadan hareketlerine devam edebildiği görülmüştür. Üstelik kanatları daha  dikkatli incelendiğinde, uçuş esnasındaki değişimlere karşı farklı şekillerde hareket ettiği, kanatların değişim şekillerine göre farklı hava dalgaları oluşturarak uçuşu kolaylaştırdığı da gözlemlenmiştir.

Yani diyebiliriz ki kelebeklerin o mükemmel görünümlü kanatlarının sahip olduğu mükemmel manevra kabiliyeti, günümüzde büyük bütçelerle üretilen hiçbir makine ile eşdeğer tutulamayacak kadar harika.

Kimler Neler Demiş?

Bildir
avatar
baran
Ziyaretçi

Gerçekten mükemmel…

wpDiscuz
Scroll To Top
CLOSE
CLOSE
    Profil

Kapat