Buradasınız: Anasayfa / Kişi / Florence Nightingale Kimdir?
Florence Nightingale Kimdir?

Florence Nightingale Kimdir?

Florence Nightingale 12 Mayıs 1820 tarihinde Floransa’da dünyaya gelmiştir. Farklı bir hayat hikayesine sahip olan İngiliz hemşire aynı zamanda modern hemşireliğin kurucusu olarak kabul edilmektedir.

Babası İngiltere’nin zengin ve ileri gelenlerinden birisidir. Florence, her ne kadar hastalara kötü muamele edildiğini, bu davranış biçimini ortadan kaldırmak için hastabakıcı olmak istediğini söylese de, ailesi hastabakıcılığa pis ve aşağı bir meslek olarak bakar ve bunun fakir kızların işi olduğunu söyleyerek Florence’in bu isteğini reddeder. Fakat bütün bunlara rağmen Florence ideallerinin peşinden koşar ve hemşire olur. Daha sonra da Almanya’ya giderek hastabakıcılığı ve hastane yönetimi üzerine incelemeler yapar.

1854 yılında Üsküdar’daki Selimiye Kışlası’nda, Kırım Savaşı sırasında yaralanan İngiliz askerlerinin tedavi ve bakımını yapmıştır. Onun çalışmaları sayesinde yaralı askerlerin ölüm oranına önemli düşüşler görülmüştür. Askerler ona, gece gündüz demeksizin yaralılarla ilgilendiği için ” The Lady with the Lamp” yani “Lambalı Kadın” adını vermiştir.

Savaş sonrasında Londra’da bir hemşirelik okulu açmış ve 1907 yılında Liyakat Nişanı alan ilk kadın olmuştur. 1910 yılında hayata gözlerini yuman Florence’in adı, 1961 yılında, Türkiye’de, açılan ikinci Yüksek Hemşirelik Okulu’na verilmiştir ve doğum günü olan 12 Mayıs, bütün dünyada hemşireler günü olarak kabul edilmiştir.

Kimler Neler Demiş?

Bildir
avatar
wpDiscuz
Scroll To Top
CLOSE
CLOSE
    Profil

Kapat