Buradasınız: Anasayfa / Dünya / Dünyanın En Küçük Ülkesi Hangisidir?
Dünyanın En Küçük Ülkesi Hangisidir?

Dünyanın En Küçük Ülkesi Hangisidir?

1967’de İngiliz ordusunun eski binbaşısı Roy Bates ve ailesi tarafından kurulan ve hukuki statüsü tartışmalı olan “Sealand” platform-ada şeklinde dünyanın en küçük ülkesidir.

Uluslararası karasularda bulunduğu için adanın devlet statüsüne çıkarılabileceğini ilan eden Bates, kendine “prens” unvanı da verdi. Ertesi yıl Kraliyet Donanması, Roy’u adadan atmaya çalıştı; ancak platformdan açılan uyarı ateşine maruz kalan askerlerin girişimi başarılı olamadı. Daha sonra da bir İngiliz savcı, platformun İngiliz karasularının 10 km (6 Mil) mil açığında olması dolayısıyla Roy Bates’i haklı bile buldu. 1974’te ise Roy Bates işi bir anayasa çıkarmaya kadar vardırdı ve ardından “egemenlik simgesi olarak” bir bayrak, milli marş ve Amerikan Doları ile eşdeğer bir para birimi olan Sealand Doları’nı kabul etti. Sealand şuan İngiltere’den ayrı bir şekilde hüküm sürmektedir.

Yine kendisi gibi birçok ülke tarafından tanınmayan KKTC ile bir milli maç yapmış ve KKTC 6-1 maçı kazanmıştır. Sealand, 2007 senesinin Ocak ayında 10.000.000 Sterlin’e satılığa çıkartılmıştır.

Kimler Neler Demiş?

Bildir
avatar
wpDiscuz
Scroll To Top
CLOSE
CLOSE
    Profil

Kapat