Buradasınız: Anasayfa / Din / Dünya Nüfusu’nun Dinlere Göre Dağılımı Nasıl?
Dünya Nüfusu’nun Dinlere Göre Dağılımı Nasıl?

Dünya Nüfusu’nun Dinlere Göre Dağılımı Nasıl?

ABD’li araştırma kuruluşu PEW’in 230 ülke ve bölgeyi ele alarak yaptığı anket ve araştırmalar sonucunda dünyada 10 kişiden 8’i bir dini grup içinde yer aldığı ortaya çıktı. Bu da 2010 yılı verilerine göre 6,9 milyarlık dünya nüfusunun %84’ünü oluşturuyor.

2,2 Milyar Hristiyan – 1,6 Milyar Müslüman

Rapora göre dünya nüfusunun%32’si (2,2 milyar) Hristiyan,%23’ü (1,6 milyar) Müslüman, %15’i (1 milyar) Hindu, %7’si (500 milyon) Budist ve %0,2’si (14 milyon) Yahudi. Ayrıca %6’sı (400 milyon) geleneksel dinlere inanan, Afrika, Amerika, Asya ve Avustralya bölgelerindeki insanlardan oluşuyorken, %1’i ise (58 miyon) Jainizm, Sihizm, Şintoizm, Taoizm, Tenrikyo ve Zerdüştlük gibi diğer dünya dinlerine inanıyor.

1,1 Milyar Dinsiz

Hristiyanlar ve Müslümanların ardından en büyük üçüncü grup olan herhangi bir dine inanmayanların dünya nüfusuna oranı ise %16 (1,1 milyar) olarak belirlendi. Bu grupta Tanrı’ya ya da evrensel bir ruha inanan, fakat kendisini herhangi bir dinin üyesi olarak görmeyen insanlar da yer alıyor.

Herhangi bir dini inanmayanların üçte biri  (yüzde 76) Asya-Pasifik bölgesinde yer alıyor. Sadece Çin’de yer alan dinsiz sayısı ise 700 milyon.

Müslümanlar En Genç, Yahudiler En Yaşlı

Rapora göre dini grupların ortalama yaşlarına bakıldığında ilk sırada 23 yaş ortalaması ile Müslümanlar, ikinci sırada 26 yaş ortalaması ile Hindular yer alıyor. Raporda dünya nüfusunun ortalama yaşı 28 olarak belirleniyor. Hristiyanların yaş ortalaması 30, diğer dünya dinleri gruplarının yaş ortalaması 32, geleneksel dinlerin üyelerinin yaş ortalaması 33, dinsizler ile Budistlerin yaş ortalaması ise 34 olarak hesaplandı. En yaşlı grup ise 36 yaş ortalaması ile Yahudiler oldu.

Kimler Neler Demiş?

Bildir
avatar
Davut
Ziyaretçi

Dünya da dinsiz diye gösterilen%16 lık nüfus ve%6diye gösterilen nüfus ŞAMANİZM aynısı sır ve dünyanın farklı yerlerinde anılan farklı isimlerle örneğin Çin’deki konyüfüçyanizm ve Taoizm,güey ve kuzey Amerika kıtasındaki yerel dinler, Avustralya aborjinleri,Sibirya ,çin hindindeki kabile dinler Afrika yerel dinleri ,Tayvan ve Kore’deki çin dinleri Japonya’da ki şintoizmbuna örnektir dünya da1milyar558 milyon inananı ile devam ediyor Şamanizm

Bir Dahi
Ziyaretçi

Şuan Dünyanın %25 i Ateist 10 Yıl Sonra %50 Olacak 2055 Yılında Dinler Tarih Olacak…

Atsız
Ziyaretçi

Sen öyle san seni dahi olsa şimdi tarih olurdu müslüman nüfusu gün geçtikçe artıyor ve artmaya devam edecek allah senin gibi düşünenleri benden ve benim gibilerin ıslah etsin

Bir dahi daha
Ziyaretçi

umarım daha kısa sürer de bu aptallardan kurtuluruz

Bir Müslüman
Ziyaretçi

Doğru diyorsun kıyamet sizin tepenize kopacak

berk
Ziyaretçi

10 yıl sonra değil de bir 50-60 sene var %50 olabilmesi için bence. dinler tarih olmaz , çünkü aptal insanlar her zaman çoğunluktadır.

APTAL İNSAN
Ziyaretçi

ÖBÜR DÜNYADA APTAL İNSANLARIN CENNETE GİRDİKLERİNİ GÖRDÜĞÜNDE SENİN O ACİZ VE PİŞMANLIK DOLU YÜZÜNÜ GÖRMEK DİLEĞİYLE AKLLI İNSAN(BERK)

Bir dahi daha
Ziyaretçi

Gözünle görmediğin ve varlığı hakkında hiç bir delil olmayan peri masallarına inandığın için aptalsın

Atsız
Ziyaretçi

Kardeşim bak allah c.c. bizi yoktan var etti bunu neden anlamak istemiyorsunuz size göre evren kendi kendine oldu demi bir düşünelim sen kalemi al kağıda adını yaz şimdi o yazıyı yazan biri var kendi kendine yazılmadı sen yazdın bunu yazan irade sahibi olmalı bunu yazan başka bir işi de yapabilmeli yani diyeçekim şu ki gel bir an önce hak dine gel batılı göm hakkı çıkar sen bu düşünceden vaz geç iş işten geçmeden

Elhamdülillah Müslüman
Ziyaretçi
Elhamdülillah Müslüman

Bak sen Allah’a madem inanmıyorsun ve görmediğin için inanmıyosun.Evrenin kendi kendine nasıl oluştuğunu gördün mü ? Tabiki görmedin.Çünkü Allah bizi yoktan var etti !

Hkaradan
Ziyaretçi

Ya yaratıcının düzeni buysa? Ya adil yargılaması için özgür bırakıyorsa. Ya düşünmeni ve idrak ederek bulmanı istiyorsa. Aksi halde adının tapmak olduğu ve irade olmadan yapıldığı için bir kıymeti olmasa. Dünyanın sahilde kum tanesi olduğu bir evrende bu kadar kusursuz düzenin bir yaratıcısız olduğunu düşünmek ahmak olmakcasına tesadüfe inanmaktır. Peki sen bu satırları sessizce okurken aklında geçirdiklerini yaratan duymuyor mu dersin?

Doğan
Ziyaretçi

İnsanlar görmek istediği gibi görür eğer istersen seni hak yola götürecek okadar çok şey varki … Allah affetsin

Ahu
Ziyaretçi

Evet doğru tespit.insan dayatma gözlükleri çıkartıyor yavaş yavaş.

Ömer bülbül
Ziyaretçi

Müslüman nüfusun en genç olması, bugün dünyada en çok müslümanların öldürüldüğümü, en az Yahudilerin öldürüldüğünü gösterir.

İsimsiz
Ziyaretçi

En çok ölen müslüman doğru ama öldürenlerde müslüman , nüfusun genç olması müslümanların cahil olup maddi durumu olmasa bile sıçar gbi çocuk yapmasından dolayı

Ömer bülbül
Ziyaretçi

Müslümanların yaş ortalamasının en düşük olması, bugün dünyada en çok müslümanların öldürüldüğünü, Yahudi yaş ortalamasının en yüksek olması da en az Yahudilerin öldürüldüğünü gösterir

Remzi
Ziyaretçi

Ne yazık ki bir toplumun gelişmişlik düzeyi yaş ortalamasıyla ölçülür. Dünya üzerinde sadece geri medeniyetlerin yaş ortalaması gençtir ve bunlar dünya üzerinde daima sömürgedir.

Ebubekir
Ziyaretçi

İslamdır en yüce ülkü ne yapayım ben Allahuekber demeyen türkü

wpDiscuz
Scroll To Top
CLOSE
CLOSE
    Profil

Kapat