Buradasınız: Anasayfa / Genel / Dingo’nun Ahırı Ne Demek?
Dingo’nun Ahırı Ne Demek?

Dingo’nun Ahırı Ne Demek?

Girenin çıkanın belli olmadığı, karmaşık durum ve yerleri ifade etmek için “Dingo’nun ahırı mı burası?” şeklinde kullandığımız bu deyim, adeta dillerimize pelesenk olmuştur. Fakat kimdir bu Dingo? Ahırı var mıdır gerçekten? Varsa nasıl bir yerdir?

Osmanlı’nın son zamanlarında, İstanbul’un meşhur Şişhane yokuşunun rahat bir şekilde çıkılabilmesi için bir atlı tramvay ekibi kurulur. Bu sistem yokuşu aşarak Beyoğlu’na ulaşmak isteyenler için kolaylık sağladıysa da, yokuşun epeyce dik olmasından dolayı atlar çabuk yorulmaya başlar. Durum böyle olunca da arabacılar, gün içerisinde atlarını ahırda dinlenmeye bırakmak zorunda kalırlar.

Bu ahırı işleten ise Dingo isminde birisidir. Rum kökenli olan Dingo, gün içerisinde çok fazla alkol tükettiği için genelde sarhoştur ve ahırın işlerini düzgün bir şekilde yürütemez. Arabacılar ahırın bütün işlerini Dingo’nun yerine yapmak zorunda kalır. Bundan dolayı da ahırda hep bir kalabalık ve karmaşa olur. Hatta bazen o kadar karmaşa olur ki, dinlendi sanılan atlar tekrar koşturulur ve çatlayarak ölür. Tabi sonrasında arabacılarla Dingo arasındaki kavgalar sürer gider.

Atlı tramvay seferlerinin daha da artmasıyla bu durum daha da sık yaşanır ve herkesçe bilinir hale gelir. Zamanla da birçoğu kimse tarafından, karmaşık durumları ifade etmek için “Dingo’nun ahırı” benzetmesi dillere dolanır.

Kimler Neler Demiş?

Bildir
avatar
wpDiscuz
Scroll To Top
CLOSE
CLOSE
    Profil

Kapat