Buradasınız: Anasayfa / Gezi / Cennetten Bir Köşe Küre Dağları Milli Parkı
Cennetten Bir Köşe Küre Dağları Milli Parkı

Cennetten Bir Köşe Küre Dağları Milli Parkı

Karadeniz Bölgesi’nin batısında yer alan Küre Dağları üzerinde yerleşik ve eşsiz güzelliklere sahip bu Milli Park, tamamen bir plato karakteri taşımaktadır. Küre Dağları Milli Parkı’nın kapladığı alanın yüzölçümü 37.753 hektara, çevresindeki tampon bölge ise 134.366 hektara denktir. Yakın çevresinde sürdürülen yaşam, Milli Park sınırları içerisine yayılmamış ve milli park içerisinde hiçbir yerleşim kurulmamıştır. Yani, doğu-batı doğrultusunda uzanan Milli Park, yakın çevresi için fiziksel ve sosyal anlamda bir eşik niteliğindedir.

Batı’da Bartın Çayı’ndan başlayan Küre Dağları, yaklaşık 300 kilometrelik uzunluğuyla Doğu’da Kızılırmak’a kadar ulaşmaktadır. “İsfendiyar Dağları” adıyla da anılan sıradağlar Kuzey’de Karadeniz’e, Güneyde Gökırmak’a uzanır. Hareketli topografik yapısıyla, bu sıradağlar önemli bir peyzaj çeşitliliğinin de ev sahibidir. Orman, akarsu, çayır ve mera, maki, kayalık alanlar ve mağaralar, kıyı ve geleneksel tarım alanları gibi ana ekosistem tiplerini bir arada barındıran zengin habitatlarını, Anadolu’nun kuzeyini bir baştan ötekine saran kıyısal dağ sisteminin parçası olmasına borçludur.

Her mevsimde ayrı güzellikler sunan Küre Dağları Milli Parkı, Avrupa’nın 100 orman sıcak noktasından birisidir. Milli Park olarak 2000 yılında koruma altına alınmış ve Türkiye’nin PAN Parks sertifikalı ilk milli parkıdır.

Kimler Neler Demiş?

Bildir
avatar
wpDiscuz
Scroll To Top
CLOSE
CLOSE
    Profil

Kapat